Bezpieczny najem: dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie najemcy?

Najem mieszkania to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób. Wynajem daje elastyczność, niezależność i możliwość zmiany miejsca zamieszkania bez dużych zobowiązań finansowych. Niezależnie czy wynajmujemy mieszkanie od właściciela prywatnego, firmy deweloperskiej czy poprzez agencję nieruchomości, warto pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Właściciele wymagają od nas wpłaty kaucji, ale czy wystarczy to jako jedyny sposób na zapewnienie bezpiecznego najmu? Dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie najemcy?

Ubezpieczenie najemcy: klucz do bezpiecznego wynajmu

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji awaryjnej – zalanie mieszkania sąsiada, stłuczka sprzętu AGD czy kradzież mienia mogą spotkać każdego. W takich sytuacjach bardzo przydatne okazuje się posiadanie polisy ubezpieczeniowej dla najemców. Ubezpieczenie najemcy to dodatkowa warstwa ochrony zarówno dla samych lokatorów, jak i dla właścicieli nieruchomości.

Najem mieszkania to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób

Przekonujące argumenty za tym rozwiązaniem wynikają przede wszystkim z faktu, że ubezpieczyciel pokryje szkody wyrządzone przez najemcę nieumyślnie innym osobom lub mieniu lokatora oraz w przypadku kradzieży. Często zawiera ona również ochronę od skutków działania siły wyższej – pożarów, powodzi czy innych klęsk żywiołowych.

Warto podkreślić także fakt, że koszt takiego ubezpieczenia jest stosunkowo niewielki w porównaniu z potencjalnymi stratami spowodowanymi brakiem tej polisy. Może on być dodatkowym argumentem zachęcającym do zadbania o swoje bezpieczeństwo jako lokatora.

Ochrona najemców: dlaczego nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu

Najem mieszkania to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób

Podczas podejmowania decyzji o zakupie polisy ubezpieczeniowej należy pamiętać o różnicach między standardowymi pakietami oferowanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Niestety, często decydujący się na zakup taniej polisy możemy nie uzyskać pełnej ochrony, jakiej potrzebujemy w razie szkody.

Wybierając niedoprofilowany produkt najczęściej rezygnujemy z wielu opcji korzystnych dla nas jako najemcy. Niskie składki idą często w parze ze słabszym zakresem gwarantowanej ochrony lub wysokimi sumami własnymi braku tzw. assistance (np. pomocy prawnej bądź technicznej). Oszczędności na ubezpieczalni mogą więc szybko przerodzić się w duże straty finansowe przy wystąpieniu problemu.

Ponadto ważne jest również dokładne zapoznanie się z warunkami umowy przed jej podpisaniem – czasami można spotkać się z nadmiernymi wymaganiami ze strony firmy ubezpieczeniowej bądź ukrytymi „kruczkami” mającymi na celu zmniejszenie ryzyka firma przyznawania świadczeń.

Rekomendowane artykuły